Drsná diskuse

Akce => Akce 2011 a novější => Téma založeno: strepon 16. Únor 2014, 22:19Název: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 16. Únor 2014, 22:19
Plánování akce Srbsko 2014:
  • červenec nebo srpen 2014, 7–14 dní
  • přechod hor, rekreace někde, …
  • nic extrémního, pohodové poznávání místních přírodních a kulturních krás


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 16. Březen 2014, 21:28
Možné turistické cíle – začínáme u hranic s Maďarskem:

Subotica, Palič – lázeňské město, jezera, vinařská oblast (odkaz (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Pali%C4%87_lake))

Novi Sad – druhé největší město, středisko Vojvodiny, historické centrum, pevnost (odkaz (http://www.novisad.rs/eng/gallery))
poblíž Fruška gora – pětistovky (nejvyšší ve Vojvodině), velká koncentrace klášterů (odkaz (http://www.npfruskagora.co.rs/eng/about-us.html))

Beograd – hlavní město, pevnost Kalemagdan – vojenské muzeum (odkaz (http://www.turistika.cz/fotogalerie/15142/kalemagdan#164807))
kousek na východ Smederevo – hlavní obranná byzantská pevnost proti Turkům (odkaz (http://www.tvrdjava.com/galerija.php))
ještě dál na východ Bela Crkva – u něj česká vesnice, ale Češi už tam skoro nejsou

soutěska Djerdap (Železná vrata) – NP u Rumunska, soutěsky Dunaje, končí velkou přehradou (odkaz (http://www.glassrbije.org/srbija/%C4%8Dlanak/%C4%91erdapska-klisura))
Golubac – pevnost nad Dunajem (odkaz (http://virtuelnimuzejdunava.rs/serbia/cultural-heritage/fortresses/golubac-fortress.479.html))
poblíž římská a byzantská archeologická naleziště, oblast vinných sklípků
Majdanpek – Rajkova pečina - největší jeskyně v Srbsku (odkaz (http://www.toom.rs/?mainAction=showPage&pageid=23884))

Gamzigrad-Romuliana – opevněný římský palác císaře Galeriána (odkaz (http://whc.unesco.org/en/list/1253/gallery/))

Stara planina – Midžor (2169 m) – nejvyšší hora v Srbsku bez Kosova, na hranicích s Bulharskem (odkaz (http://hexaedr.rajce.idnes.cz/Srbsko_-_prechod_pohori_Stara_planina_srpen_2012#))

Sičevacka klisura – u Niše (třetí největší město) soutěska Nišavy, kláštery (odkaz (https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D1%9B%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%83%D1%80%D0%B0))

Kopaonik – pohoří u hranic s Kosovem, nejvyšší Pančičev vrh (2017 m) – mauzoleum, NP, termální lázně, náhorní plošina Ravni Kopaonik (odkaz (http://www.npkopaonik.com/index.php?option=com_content&view=article&id=149&Itemid=189))

Stari Ras a klášter Sopočani – památka UNESCO u města Novi Pazar, středověké město a kláštery

Zlatibor – pohoří, nejvyšší Tornik (1496 m), hodně komerční, noční život, za 2. světový partyzánský republika (odkaz (https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Zlatibor))
jeskyně Stopiča pečina – 1600 m chodeb zpřístupněno (odkaz (http://pedja.supurovic.net/stopica-pecina))

Tara – pohoří 1600 m, NP, soutěsky řeky Drina, krasová oblast (odkaz (http://www.nptara.rs/en/mediji/photo-gallery.html))


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 18. Březen 2014, 00:46
Super! Přidal bych ještě památky. Koukal jsem na seznam UNESCO, velmi zajímavé jsou Stari Ras a Sopoćani, velká středověká města. Jinak já bych se nebál ani Kosova, je to oblast zajímavá kulturně i politicky.

Jinak, taky bychom se měli zamyslet nad těmi praktičtějšími věcmi, hlavně nad termínem a dopravou. Hádám, že to chcete realizovat vlakem a místní HD?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 19. Březen 2014, 21:52
Stari Ras a Sopočani vypadaj dobře, doplnil jsem.

Kosovo je neprůchozí z toho důvodu, že bychom se už nedostali zpátky (a nevím jestli tam), bez problémů to je prý z Makedonie a asi i z dalších států.

Hlavní otázka je, jestli se sejdou lidi, nevím o nikom definitivním:)) Vlak a místní doprava – jsem pro.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 27. Březen 2014, 16:07
Napsal jsem na Facebook. Dostal jsem pět lajků, ale potencionální zájemce o účast je jenom jeden. Tak uvidíme. Co ty, Stando?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 28. Březen 2014, 22:19
Já jsem žádný lajky nedostal (můžu to vlastně hodit na G+, ale tam zas nikdo nechodí:)), zatím bych jako potenciální viděl tak dva lidi. Negativní ohlasy mám i od dalších, ale ty se asi nepočítají…


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: spkocl 29. Duben 2014, 08:28
Já mám od 15. 7 do 15. 8 v Srbsku sestru, tak bych se k vám s přítelem klidně přidala. Buď na cestu tam, zpátky, část cesty nebo něják prostě cca na týden a kousek v tomto období, pokud byste tam tomto rozmezí nějak jeli :)


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 04. Květen 2014, 20:56
To bychom byli rádi, potřebujeme nějaký inteligentní lidi na ten vejlet:)) Jestli se teda něco bude konat...
Nevím, jak ostatní, ale konec července/začátek srpna bych viděl jako nejschůdnější termín, to by odpovídalo. Tak snad to vyjde:))


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 02. Červenec 2014, 07:15
Info o aktuálním stavu: pravděpodobný termín zhruba 10.–20. srpna.

Otázkou je, jaká bude po květnových velkých povodních situace - každopádně by asi bylo dobré směřovat cestu spíš na východ než na západ, zajímavých míst se tam najde rozhodně dost.

Na cestování vlakem to zatím nevypadá (nejezdí se už od hranic s Maďarskem) a práce zdá se nepostupují nejrychleji (viz např. zpráva ze 27. května (http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=05&dd=27&nav_id=853456) a zpráva ze 27. června (http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=06&dd=27&nav_id=868957)). Nějaké novinky tady (http://www.zeleznicesrbije.com/active/sr-latin/home/glavna_navigacija/vesti.html), ale něco jako přehled výluk jsem nenašel.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 06. Červenec 2014, 22:14
Aktuální situace na železnici dle ČD: Srbsko neprůjezdné, končí se na hranicích a během několika měsíců je bez šance, že by se něco změnilo. Je možné dojet do Subotice na City Star, cena 10400 Kč / 5 lidí, pro jiný počet o něco dražší, jízdenku potřeba koupit 3 dny předem.

Osobně bych do toho šel - ze Subotice jezdí každou chvíli busy do Bělehradu, odtamtud bych navrhoval na jih do Niše (každá cesta 3 h, o hodinu rychlejší než vlak) a tam by se vidělo. Já bych byl pro nějaký ty hory (Midžor vypadá dobře), případně soutěsky Dunaje + pohoda ve vinných sklípcích, varianta by byla i na zpáteční cestě zakempovat na jezerech u Subotice (viz odkazy v příspěvku dříve).

Jak to vidíte?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: will 07. Červenec 2014, 18:14
Zdar, vypadá to zajímavě. Jak, Stando, píšeš, jiný způsob dopravy po Srbsku než autobus v současnosti asi moc nefunguje. Byl bych pro hory, sklípky, ale také bych docela rád navštívil české vesnice v Srbsku v oblasti Banát. Midžor vypadá fakt pěkně...jen záleží na počasí - snad nebude 40°C  :) Samozřejmě záleží na ostatních a na časových možnostech..


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 14. Červenec 2014, 11:38
Předně, české i britské MZV už zrušily varování před cestami. Britské dokonce píše: „All railway lines are now open, as are many regional roads in central Serbia.“ Přitom České dráhy tam mají ty autobusy až do září. Možná už je objednaly a bylo by pro ně nevýhodné smlouvu zrušit. Napíšu srbským železnicím a zjistím, jak to je. V tom případě bychom si museli ale zvlášť koupit jízdenky do Subotice a na místě pak kupovat vnitrostátní.

Další možnost je jet auty, dálnice vede z Brna až do Bělehradu.

Třetí možnost je posunout Srbsko na příští rok. Já bych na to rozhodně „nezapomněl“. Ale bojím se, že už nebude taková dobrá konstelace co do společné vůle tam jet... . Místo Srbska by se mohlo udělat Polsko, což je další dost opomíjená země. A podle ambicí buď nějaký malý příhraniční okruh (Vratislav, Krakov, Wieliczka, Czenstochowa, Osvětim...) nebo velký až k moři.

Program bych řešil až po tom, co se dohodneme, od do kdy a jakým způsobem pojedeme, ale rozhodně si budu chtít užít i kulturu (památky, vinné sklípky, případně nějaký ten festival folklórní hudby: holky ze Srbska mi říkaly, že je to velká kalba a že tam je spousta mladých lidí, a totéž kdysi psali v Maximu; jen nevím, jestli zrovna nějaký bude, zjistil bych).

Přeposlal jsem e-mail od Standy i Vlaďce a Anetě.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Aneta 15. Červenec 2014, 21:08
Zdravím všechny :)

Michal mi poslal odkaz na tuhle diskusi, tak pokud vám nevadí, že jsem pro většinu neznámá osoba, ráda bych se přidala :) Mám z minulého roku, kdy jsme byli na roadtripu po Islandu, výborné zkušenosti s cestováním půjčeným autem - rychlé, spolehlivé, nezávislé. Mimochodem, nějaký můj známý se po téhle oblasti pohyboval koňským povozem :) Prý tam funguje nějaká půjčovna, úplně stejně jako autopůjčovna, ale tady vám prostě půjčí koně a povoz :D Ale to se s nadšením asi nesetká :) Co se týče mých časových možností, preferuji kratší dobu co nejdřív na začátku srpna.

Pokud by se Srbskem byly problémy, určitě bych se nebránila Polsku nebo i jiné zemi. Můžu slíbit, že můj zájem cestovat potrvá i příští rok, pokud byste to Srbsko chtěli odložit.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 19. Červenec 2014, 17:37
Ahoj Aneto, myslím, že tě tu můžu za všechny uvítat...

Koňskej povoz zní báječně a bylo by to hodně hipsterský, akorát já to neumím s koňmi, seděl jsem na koni jednou letos a předtím asi tak v osmi letech... ;D

Jinak ze srbských drah mi odpověděli, že se z hranic do Bělehradu normálně jezdí.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: spkocl 21. Červenec 2014, 21:54
Ahoj, od Michala mám kontakt. Protože je toto prý jediná možnost komunikace, tak píšu sem :) Jak to vidíte? S přítelem planujeme jet do Srbska (den asi strávit v budapesti po ceste), takže bychom se k Vám klidně přidali cestou nebo Budapešť vypustili. Já mám volno jen od 31. 7. vecer do 10. 8. večer. Sestra ted v Srbsku je, takže vím, že vlaky jezdí, zpáteční jízdenka ji stála 3 500, je ale až v Niši uplne na jihu Srbska. Pokud jde o ubytování, mam doporucene krome booking.com jeste airbnb.com. Teď ve čtvrtek a pátek mám vyhrazený čas na plánování ubytovaní apod. takže by bylo fajn, kdybych věděla, jestli se přidat k vám a planovat neco společně, nebo to naplánovat sama jen pro dva. I když musím říct, že jen ve dvou cestovat po Srbsku se mi vyloženě nechce :) Vlaďka


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 25. Červenec 2014, 14:44
Ahoj Vlaďko, tenhle termín bohužel nepřichází v úvahu, ještě budu makat v novinách. Za mě nejspíš od pátka 8. (nebo později), možná skončím už za týden, ale to nemůžu slíbit, navíc je to dost brzo.

Vůbec, 31. července už je za šest dní, to nemáme šanci naplánovat.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 27. Červenec 2014, 20:31
Ahoj lidi, koukám, že se diskuse rozjela:)) Stejně tak koukám, že se rozjely i vlaky, což je velmi pozitivní zpráva.
Nejnovější (a zřejmě definitivní) stav ve Studenci je ten, že jsme 3 lidi a počítáme se začátkem dle Michala kolem 10. srpna - nejlepší by pro nás bylo vyrazit v sobotu 9. srpna ráno. Já musím být 21. zpátky, takže kvůli tomu bych viděl odjezd nejpozdějc 20.
Jízdenky je potřeba koupit 3 dny předem, takže bychom se měli do konce týdne domluvit na definitivních termínech a počtu lidí.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: will 28. Červenec 2014, 12:22
Zdar spolucestovatelé, mám pár otázek. 1) Bylo by možné +/- sepsat itenerář cesty - odkud a kam se budeme přesmisťovat, co určitě navštívit, atd. Čistě orientačně.....
2) Je možné v Praze sehnat mapy pohoří (a vlastně i Srbska všeobecně) která hodláme navštívit? popř. kde je možné je v SRB. koupit?
3) Kdo hodlá jak přespávat a vařit. Můžu vzít VAR2 a zásobu plynu.Bude se vařit ve skupinkách nebo to bude individuální?
 Mám stan pro 2, ale klidně budu spát pod přístřeškem...
Lékárničku s obvazy vezmu, prášky (paralen a endiaron, apod.) individuálně. Stando, prosím tě, zajistíš od ségry antibiotika?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 28. Červenec 2014, 15:12
ad mapy: V Luxoru to IMHO půjde, určitě i na místě nebo přes internet, tenhle (http://www.mapykiwi.cz/) e-shop vypadá, že je hodně dobře zásobenej. Nějak bych si to rozdělili, ať každý koupí něco, necháme si to poslat najednou a ušetříme na poštovným... . Mapa celého Srbska není nejmenší problém, tu koupím i v Jičíně, mají i na půjčení v knihovně.

ad cesta: Koukal jsem předběžně na stránky ČD a mají tam modelový výpočet, zpáteční Praha-Bělehrad pro dva lidi s aspoň jednou In-kartou (já mám, Standa pokud vím taky) 5 550 korun, což mi přijde OK.  ;) Kdybysme jeli v noci, tak k tomu nějaký lůžkový příplatek. O koupi bychom pak poprosili buď vás ze Studence (ve Starý Pace je mez. pokladna) nebo Anetu, abych to koupila v Praze. Pro Srbsko se to pokud vím nedá koupit on-line.

Co je nutné řešit už teď: cestovní doklady!
Podle stránek MZV (http://consulate_belgrade (at) mzv.cz) stačí pro cestu Srbska občanský průkaz, ověřuju si to na velvyslanectví v Bělehradě. Takže pokud nemáte pas, teoreticky si ho nemusíte pořizovat. Mrkněte ale, jestli vám platí občanka. Víza nejsou na krátkodobé pobyty potřeba.Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 28. Červenec 2014, 19:12
V Praze budu určitě jeden den příští tejden, takže můžu případně sehnat mapy/jízdenky apod.
Možný plán cesty jsem tu už někam psal - zamířit na Niš, na začátek pohoří Midžor a pak nějaký soutěsky Dunaje, vinařský oblasti apod., ale je to pochopitelně jen návrh. Z map k tomu vypadá dobře Srbsko - jih 1:200 000, na místě by mohli mít i něco podrobnějšího, to tady asi neseženeme.
Ohledně jízdenek by mělo být nejlepší jet na CityStar, kde je skupina max. 5 lidí, s jednou In-kartou to je výhodnější, další už nemá vliv (In-kartu mám).
Občanka myslím stačila už před dvěma rokama, ale stejně bych doporučil pas, už kvůli razítkům:)) V Srbsku taky funguje nějaká přihlašovací povinnost, takže je na zvážení, jestli se někdy oficiálně ubytovat.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: will 28. Červenec 2014, 21:37
No, teprve teď se to tu rozjelo :)
 S cestou jsem si musel trochu rejpnout, protože kdysi zazněl návrh i na park Kopaonik, ale netušil jsem, kam ho na cestě na sever zařadit :)
 Stando, prosím Tě o mapy (jednu celý Srbsko a pak Midžor, víš, že je sbírám :)
Jo nějaký přihlašování asi funguje, ale to bude spíš ve městech a na ofiko místech, někde v horách to bude uplně jedno... Loni nás, tuším, taky měli v GR hlásit, no ale to mafiáni nechtějí :)
 A jídlo ? Pokud to půjde rád ochutnám místní speciality (kotorskou kočičku, atd.)


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: will 28. Červenec 2014, 21:42
Jo a aby se člověk dostal z Kosova do Srbska musí tam vstoupit ze Srbska na uznaných hraničních přechodech - návrat zpět to prý není problém. Pokud však lidé vstoupí do Kosova z jiných sousedních zemí nebo tam přiletí letadlem, pak jim vstup do Srbska neumožní...


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 29. Červenec 2014, 10:33
To o Kosovu jsem taky četl, je to podobné jako Severokyperská turecká republika. Standa dříve psal, že do Kosova nechce, já bych se tam mrknul.

Souhlasím s tím postupem od jihu na sever. Čili tam koupit jízdenky třeba do Niše a zpátky ze Subotice, ve Vojvodině jsou ty vinice, kam jsme chtěli, tak to by bylo dobrý nakonec. Já teda asi rovnou ze Srbska poletím někam za rodiči, ale to už je detail, to si pak Stando řekneme, než koupíš jízdenky.

Z velvyslanectví mi potvrdili, že není s OP žádný problém. Co se týče povolení k pobytu, popisuje se na to na té stránce MZV, na kterou jsem včera dával odkaz. Po příjezdu musíte jít na policii a nechat si vystavit bílou kartu a tu pak mít s sebou až do opuštění Srbska. Pokud u někoho bydlíte, vyřídí to za vás on.

A propos, umí někdo z vás srbsky nebo aspoň rusky? Angličtinu tam asi moc nevedou.

EDIT: Šikovná věc, železniční mapa Srbska (http://212.62.59.16/red_voznje1/mreza_pruga.jpg#). Bohužel jim nějak nefunguje jízdní řád...


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: will 29. Červenec 2014, 21:24
Standa ovládá azbuku a trochu rusky - asi to bude na něm :)


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 30. Červenec 2014, 20:59
S těma jízdenkama bacha: pokud chceme jet na CityStar, je to vždycky zpáteční jízdenka - tedy ze stejnýho města a pro stejný počet lidí. Jestli, Michale, zpátky nepojedeš, chtělo by to zjistit náhradní možnosti, ale obávám se, že u nich budou ceny trochu jinde.

S tím povolením jsem myslel, aby pak cestou zpátky nešikanovali kvůli němu na hranicích, ale přinejhorším jim tam zase nechám desetinu rozpočtu:))

Kosovo bych opravdu vynechal, myslím, že i tak je cílů dost.

A domluvy bych se nebál, v Černý Hoře to taky šlo bez problémů.

Takže aktuální otázky: definitivní termín, jak s jízdenkama a zhruba trasa. Jak to vidíte?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 31. Červenec 2014, 15:34
Já bych jel příští sobotu (9. srpna) a zpátky musím být v neděli 17.

Stando, co teď myslíš tím povolením? Tu bílou kartu? Tu bych si zařídil, ať to je čistý, nějaký debaty se srbskou policií nebo s celníkama si asi nikdo z nás nepřeje.

Nakonec pojedu normálně s váma domů, takže bez obav.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 31. Červenec 2014, 21:14
Tejden není moc dlouho... je to definitivní, nebo nejsou nějaký alternativy? Na odjezdu 9. bychom se shodli.

Jo, povolením myslím bílou kartu. A nebyla by cestou nejmenšího odporu možnost strávit jednu noc někde oficiálně? Ono záleží, kam a kdy přijedem - jestli dorazíme večer do Bělehradu, spíš bych dal nějakej hostel než místní Sherwood:))

A kam chceme jet? Niš je asi nejlepší, ale asi odtamtud nepojedem zpátky. Takže Bělehrad? Nebo Subotica?Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 31. Červenec 2014, 21:36
Asi by byl nejlepší ten Bělehrad.

Když nebudeme spát někde v hostelu, tak si můžeme zajít na policii sami.

Můžu kontaktovat kamarádky ze Srbska, aby nám něco v Bělehradě doporučily.

A termín, no, pak jedou rodiče na dovolenou, ale nutně s nimi nemusím jet. Já ale myslel, že ty sám chceš jen tejden?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 01. Srpen 2014, 12:21
Jestli pojedeme Avalou, do Bělehradu dorazíme večer a pak by se asi hostel hodil - tak se na to možná zeptej. Alternativou je dorazit ráno, ale je to o něco delší a s přestupama.

Já se potřebuju vrátit 21. a ostatní pokud vím zpátky nespěchají, takže jsem myslel na 10 dní a 20. ráno zpátky. Tak to nějak rozmysli, ať můžeme po neděli koupit ty jízdenky.

Jo a ještě odkud odjezd? Z Prahy, nebo z Pardubic?Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 01. Srpen 2014, 13:00
Ciwe, Avala v půl šestý ráno.  :P  ;D

Ten večerní by se prodražil o lůžko (já se teda chci vyspat), ale zas bychom měli chvilku na prohlídku Budapešti (příjezd 18:35, odjezd 22:20).

Aneta je z Prahy, tak by možná bylo ideální začít tam. Kdybychom jeli Avalou, mohli bychom spát u nás v Nuslích, pak jen skočíme ve Vršovicích na vlak na Hl. n.

Vy ostatní jak délka, doprava, program...?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 01. Srpen 2014, 17:05
Byl bych spíš pro Avalu - je to s ní o dost rychlejší a Budapešť mě moc nezaujala, takže tam bych se radši nezdržoval:))

Odjezd z Prahy klidně...

A bylo by fajn, kdyby se vyjádřili i ostatní, jestli tu nevymejšlíme ptákoviny:))


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: will 04. Srpen 2014, 11:33
Avala je srdeční záležitost :D , to by bylo už asi počtvrtý :D  . Odjezd z Prahy - OK, přespím u Mikiho.
Délka cesty - když už tam budu, tak bych rád něco viděl... Docela počítám s tím Standovým termínem, pokud to není moc velká překážka...
Program je asi jasný, snad jen kdy udělat prohlídku Bělehradu ? První nebo poslední den?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 04. Srpen 2014, 13:47
Hm, akorát to je už za čtyři dny. Když nic jiného, vlak může být vyprodaný, zrovna Avala bývá dost plný.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Aneta 04. Srpen 2014, 15:30
Tak po delší době znovu zdravím, byla jsem mimo internet, proto až teď. Pochopila jsem, že datum ještě není zcela uzavřené. U mě jde teď hlavně o náročnost akce, protože jsem po operaci a chodit delší trasy je pro mě nemožné...


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 04. Srpen 2014, 15:35
Já taky počítám spíš s kulturní a akcí a lehkou turistikou, tak jsme o tom mluvili se Standou, je to tak?

Tobě se to časově hodí jak, Aneto?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 04. Srpen 2014, 19:53
Je to tak, ale záleží, co si pod "lehkou turistikou" představujeme. Pokud polezeme nahoru na Midžor (a nikdo proti tomu zatím neprotestoval), pár dnům pochodu v horách se nevyhneme, i když to nebude nic extrémního.

Každopádně: zejtra je poslední termín nákup jízdenek, takže bych tak do 15 hodin potřeboval definitivně vědět počet. Odjezd tedy v sobotu Avalou, návrat někdy mezi 17. a 20. 8. - na tom nezáleží, jízdenka není na datum (snad jen kdyby půlka chtěla jet dřív, můžu koupit dvě skupiny místo jedný).


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: will 05. Srpen 2014, 06:37
Jedu.. 8)


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 05. Srpen 2014, 07:16
Já kdyžtak můžu s Anetou udělat náhradní program v nížině, kdyby to nešlo. Na tom jihu, kde je Midžor, se dají udělat nějaké kláštery, nebo denní výlet do Bulharska.

Nicméně k odjezdu, jak jste na tom s časem o týden později? Je to už docela narychlo, do pátka jsem v novinách a nemám tolik času na balení. Že bych jeli až příští sobotu.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 05. Srpen 2014, 08:49
OK, počítám s 5 lidma.
Pro mě je jinej termín neprůchozí - mám volno právě od 9. do 20.

Jo a Miki a já potřebujeme rozseknout dovolenou - vzal bych si ji do toho 20., nebo se budeme vracet dřív?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 05. Srpen 2014, 08:51
Kdo je ten pátej?

OK, a co jet v neděli? Mně by se ten den k dobru hodil na přípravu. V pátek budu v práci nejmíň do poledne, navíc musím udělat další věci. O ten den můžeme posunout odjezd.

Aneto, jak ty?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Miki 05. Srpen 2014, 09:57
Zdravím všechny přítomné. Já jsem pátej (doufám teda, že ne jako kolo u vozu :) ). Diskusi jsem občas sledoval, ale neměl jsem nějak moc co podstatného říct. Každopádně co se týče aktuálních témat:

Nevím jak to je se spojem, ale pokud bychom se vraceli až v tu středu, tak by mi nevadilo jet až v neděli. Jinak by mi to přišlo až zbytečně krátké.

A jiný termín taky nemůžu.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 05. Srpen 2014, 09:59
Právě jsme se s Michalem dohodli, že odjezd v sobotu Avalou, návrat někdy 19./20.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 05. Srpen 2014, 15:29
Takže praktické věci:

- mapy - mám půjčenou slušnou silniční mapu Srbska s Makedonií
- průvodce - v knihovně nemají, zítra to ještě zkusím U Pašků
- jazykový průvodce - v knihovně jenom chorvatština, což není ideální  ;D
- měna - podle ČNB je kurz asi 23,7 RSD/100 CZK, kolik toho berete? forintů pár tisíc mám, kdybyste si chtěli někde na nádraží koupit něco k snědku (v Budapešti bude čas, pokud vím), jsem ochotný směnit
- pasy - berete všichni? kdybychom jeli do Kosova (o tom jsme se zatím neusnesli, ale můžeme to dohodnout na místě), tak je musíme mít, Kosovo naše OP neuznává
- pojištění
- ubytování na první noc nebo dvě (Bělehrad) - zajistíme předem?
- stany - potřebujeme? kdo bere?
- vařiče - dtto
- rozpis jídla - opět souvisí s předchozím, kolik dní hodláte být v horách, jak velkej to je hardcore?
- místo srazu - navrhuji Hl. n. u východu z metra směr Háje (když přijedete z Ládví) v 5:10

Kontakt na mě: 732 11 22 99


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 06. Srpen 2014, 08:41
Jízdenky koupený, k tomu dalšímu:
- dle přání Vildy jsem pořídil mapy - celková automapa a jih 1 : 200 000, ta vypadá dobře,
- minule v ČH jsme měli tenhle slovníček (http://www.multiphrasebook.com/data/pdf/Srbstina%20-%20konverzace.pdf), dál moje ambice nesahají:))
- beru tak 200 €, výměna za dináry na místě, € budu měnit v pátek, kdyby ještě někdo chtěl,
- pas beru, Kosovo ne:))
- pojištění stačí nejobyčejnější (do 2000 m),
- ubytování na první noc klidně zamluvit asi můžeme - nějaký tipy?
- stan neberu/nepotřebuju, jídlo beru tak na 4-5 dní - v horách bych to na dýl neviděl, hardcore malej:))
- sraz OK, případně malá beforeparty v pátek večer?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 06. Srpen 2014, 09:05
Dík za to zmínku, že bereš éčka. Málem jsem nakoupil denáry za šíleně nevýhodnej kurz (27 CZK/100 RDS), podle všech fór to stojí na místě 23-24 korun. Takže taky beru éčka.

Budeme spát pod širákem?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 06. Srpen 2014, 16:05
Já beru přístřešek, kdyby zapršelo, ostatní nevím - plánujete stan?


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 06. Srpen 2014, 16:18
Tak já jinej přístřešek než stan nemám. Bejt v horách bez stanu je risk, můžeš zmoknout a jsi v hajzlu. Ale rád bych se dohodnul, kdo co vezme. Někdo stan, někdo vařič...

Jinak, ty hory máš nějak promyšlení, z hlediska vody atp.?

Předběžně jsem se domluvil, že sejdeme v neděli s kamarádkou z Bělehradu. Dá nám nějaké cestovní tipy. Jestli nechcete, můžete zatím něco v Bělehradě podniknout beze mě.

Co to ubytování? Na Booking.com to začíná na 250 korun na osobu a noc (v přepočtu).


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: strepon 06. Srpen 2014, 20:30
Jo, v neděli bychom mohli dát Bělehrad.
Co takhle jeden z hostelů hned u nádraží? Je to v centru, ceny do 10 €:
http://www.hostelcentralstation.com/
http://www.downtownbelgradehostel.com/

Hory by měly být bez problémů - vody dostatek, na hranici, ale přístupná bez povolení, stezky tam před pár lety začali značit, tak uvidíme, jestli pokročili. Trasu můžeme zvolit delší nebo kratší, konec na turistický chatě ve sjezdařským areálu pod Midžorem:))


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Miki 06. Srpen 2014, 22:43
No, co se týče přístřešků, tak já se s Vildou dohodl na stanu. Mám ale pocit, že s báglama je jen pro dva. Tudíž ještě jeden by se asi hodil :).


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: will 08. Srpen 2014, 06:46
Jj, stan mám jen pro dva. Vařič beru, ale bylo by fajn mít ještě aspoň jeden, ať vařením nestrávíme mládí .... stejně ho použijeme asi jen v horách, jinak bych poznával místní kuchyni
  Ty hostely vypadají dobře..


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 08. Srpen 2014, 08:33
OK, tak už jsme tři, takže zamlouvám Quo vadis.


Název: Re: Srbsko 2014
Přispěvatel: Zik 23. Srpen 2014, 11:03
Moje fotky jsou tady (https://plus.google.com/photos/112005826439165749985/albums/6050502194725465633).